Ikano Bank tilbyder gennem sine samarbejdspartner trygge og enkle finansieringsløsninger til forbrugere.
– Vores løsninger er opbygget således, at folk kan handle med det samme og derefter betale af med beløb i passende rater. Eller man kan trygt spare op, fortæller Erika Hammarberg.
Hensigten er at øge lønsomhed, salg og kundeloyalitet for Ikano Banks partnere.
– Her i Finland har vi to key partners i IKEA og ST1 Oy.
Hver måned udsender Ikano Bank 30. 000–50. 000 fakturaer i firfarve.
– Fakturaen er en af vores primære markedsføringskanaler. Vi prøver at udnytte den så meget, vi overhovedet kan, til forskellige målgrupper.
De sender for eksempel et separat budskab til meget passive kunder eller kunder, der plejer at være sene til at betale fakturaen. Foruden at aktivere passive kunder iværksættes der konkurrencer, og for at belønne aktive kunder kan markedskommunikationen målrettes lokalt.
– Vi sender jo under alle omstændigheder fakturaen, og så kan vi også have et unikt banner eller bilag til hver enkelt unik gruppe.
Frem til og med i foråret foretog de al segmentering ved hjælp af Excel-dokumenter. Men siden juni i år udføres de samme jobs i Strålfors' nye værktøj, Strålfors Access.
Og fordelene er mange, mener Virpi Vähämaa, Support Coordinator.
Med Access kan de også målrette kampagner mod helt specielle geografiske områder eller målgrupper, noget som der helt enkelt ikke var tid til tidligere. I systemet kan Ikano også med det samme se på skærmen, hvordan en ny faktura vil komme til at se ud, når den er trykt.
– Ser vi en trykfejl er det nemt bare at justere den, siger Erika Hammarberg.
– Ja, de almindeligste fejl, vi plejede at lave, inden vi fik Access, var almindelige sjuskefejl. Et manglende komma eller et fejldøbt filnavn. Disse småting forsinker fakturaudsendelsen unødvendigt. Den type fejl er i dag helt elimineret, siger Virpi Vähämaa og fortsætter:
– Vi opstiller reglerne og flowet én gang, og så er alt på plads til næste fakturering, og vi sparer en masse tid. Alt dobbeltarbejdet er væk. For en lille organisation som os, er det perfekt, siger Virpi Vähämaa.
Den tid, Ikano Bank bruger på faktura- og markedsføringskampagner, er takket være Access blevet halveret. Og med enklere værktøjer kan også udførelsen af kampagnerne nu flyttes over til marketingafdelingen i stedet for som i dag at ligge delvist hos IT.
– Lige pludselig kan vi gøre alt det, vi gerne vil. Så med databasen på plads er det på tide at hæve blikket. Nu er det op til os at blive endnu mere innovative, siger Erika Hammarberg.